27 Mayıs Bakanlar Kurulu Tutanakları Pdf

27 Mayıs Bakanlar Kurulu Tutanakları


Geçmiş dönemlerde yaşanan ve aynı zamanda günümüze bir o kadar da yakın olan olayların belgelerine bir yenisi daha ekleniyor.
27 Mayıs 1960 yılının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen, hala tartışmalar son bulmuyor. O dönemin zihniyeti hakkında herkes farklı bir şey konuşuyor ve türlü anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor. O dönemden günümüze kadar yayınlanan belgeler tomarı yetersiz olarak görülmeye başlanmıştı ve politika araştırmacısı olan Cemil Koçak, belge tomarlarının arasına bir yenisini daha eklemeye karar verdi.
27 Mayıs tarihinin Bakanlar Kurulu, tek başına yürütme gücüne sahip değildi. Hatta toplumun esas yürütme gücüyle bağdaştırılamaz bir uzaklığı vardı. Yaşanacak sonuçları önceden tahmin edemeyen bazı üyeler, 27 Mayıs darbesiyle beraber askerlerin, görevlerini yerine getirdiklerini düşünüyorlardı. Kısa süre sonra yaşanan tecrübelerle beraber, bu kararın yanlış olduğunu anlamış olmalılar.
Aynı düşünceye sahip üyeler, artık görevin askerlerden ziyade yeni hükümete düşeceğini düşündüler. Fakat bu konuda da tecrübe edinmeleri ve hata yaptıklarını bilmeleri gerekiyordu.
27 Mayıs darbe tarihinden bu yana biriken tomarla belgelerin yanı sıra Cemil Koçak, bu belgelere yeni bir tomar ekliyor ve geçmişte yaşanan olayların perde arkasını bizlere anlatmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.