Bir Psikiyatristin Anıları Pdf

Bir Psikiyatristin Anıları pdf


Rus göçmeni Yahudi ailelerden birinin çocuğu olan Irvin D. Yalom, Washington DC’nin düşük sınıflı insanların oturduğu bir bölgede yetişti. İçinde bulunduğu kötü şartlardan şikayetçi olan Yalom, bu şartlardan kurtulabilmek için doktor olmayı planladı ve planını hayata geçirebilmek için her yolu denemeye karar verdi.
Kısa sürede planlarının izinden giderek güzel bir yükseliş yakalamayı başaran Yalom, başka insanların hayatlarını incelemek üzere, kariyer yapmayı hedefledi. Bu hedefi doğrultusunda da ‘’Bir Psikiyatristin Anıları’’ kitabını, kendi bakış açısını anlatmak için kaleme alıyor.
Yalom’un hikayesi kısa ama öz bir rüyayla başlıyor: Yalom, henüz on iki yaşındadır. Kendisiyle yaşıt olan bir kızı gören Yalom, kızın evinin önünden geçerken kıza her seferinde ‘’Selam Kızamıklı!’’ diye selam veriyor. Bu selamın veriliş nedeni de, kızın yüzünün sivilce dolu olmasından kaynaklanıyor. Yalom, bu sözlerini her gün tekrarladığı için rüyasında kızın babası, bu sözlerin kırıcı olduğunu ve kızının çok üzüldüğü söylüyor. Yalom’a göre bu bir empatidir ve bu ders unutulmamıştır, hiç de unutulmayacaktır.

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.