George Orwell – Hayvan Çiftliği

George Orwell – Hayvan Çiftliği

Siyasi hiciv şeklinde kısa bir öyküsüdür gerçek ismi Eric Arthur Blair olan İngiliz yazar George Orwell’ın. Bu kitap 1945 senesinde biz değerli okuyucuları ile buluşmuştur. Bu eser zengin bir eserdir alegorik açıdan. Nazi Almanyası, Sovyetler Birliği’ne benzer olan totaliter rejimleri mizahi bir üslup ile eleştirmektedir George Orwell. Hayvan Çiftliği, özetleyecek olursak eğer Stalinizmi yerlerden yerlere vururken Sovyetler’in kurulduğu tarikten bu tarihe kadar gerçekleşen hadiseleri hicveder.

Domuz, kuzgun, köpek gibi hayvanlar Hayvan Çiftliği eserinde bahsi geçen karakterlerdir. Ve bu hayvanlar Stalin, Lenin, Marx gibi tarihte adını duyurmuş kişilerin alegorisi niteliğindedir.

Bu hiciv dolu eserin ilk çevirisi saygıdeğer Halide Edip Adıvar tarafından yapılmıştır.

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği eseri, yıllar önce okullarda okutulmuştur ve hala okullarımızda bu hiciv dolu eseri okumaya devam ediyoruz. Biz okurları büyülemeye, etkisi altına almaya devam ediyor sürükleyici ve mizahi diliyle.

Eserin çizgi film versiyonları da gösterime girmiştir 1954 ve 1999 yılları arasında. Ayrıca İngiliz Progresif Rock grubu Pink Floyd’un 1977 tarihinde bu eserden ilham alarak çıkardığı “Animals” isimli albümdür.

Kitap: Hayvan Çiftliği

Yazar: George Orwell

 

 

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.