İngilizce Öğrenirken Yapılan 5 Hata

İngilizce öğrenmek Türkiye’de yaşayan insanlar için oldukça problemli bir süreçtir. Bunun sebebi, Türkiye’de İngilizce kullanma ihtiyacı ve öğrenme motivasyonu eksikliğidir. Bu topraklar içerisinde istediğiniz her yerde kendinizi ana diliniz ile ifade edebilirsiniz. Ayrıca binlerce çeşit film ve diziyi, türkçe dublajlı şekilde bulabilir ve izleyebilirsiniz. Bununla birlikte okullardaki İngilizce öğretme sisteminin tamamen sınava dayalı olması ve öğrencilerin asıl amacının “sınavı geçmek” olduğu bir ortamda, maalesef bireylerin üzerinde İngilizce’ye dair olumlu bir etki kalmamakta. Unutmamalısınız ki, Türkçe’yi öğrenirken asla sınav stresi altına girmediniz, ve aylarca, haftalarca kendinizi odanıza kapatıp Türkçe çalışmadınız. İşte bu yüzden, yabancı bir dil öğrenirken, bakış açımızı biraz olsun değiştirmekte fayda var. Bu yazıda, yabancı dil öğrenirken en sık yapılan 5 hatadan ve asıl yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

1- Kağıttan Kelime Ezberlemek

Her ne kadar 3 gün sonraki sınavı verebilmek için geçerli bir yöntem olsa da, İngilizce’yi gerçekten öğrenip konuşmak isteyenler için son derece kötü bir yöntemdir. Kağıdın üzerine 100 adet İngilizce kelime ve türkçe karşılıkları yazılır, sabahtan akşama kadar, deyim yerindeyse kör olana kadar o 100 kelime ezberlenilmeye çalışılır. Bu yöntem ile ezberlenen kelimeler kısa vadede işinize yarasa da, uzun vade de kesinlikle faydası olmayacak bir yöntemdir. Eğer gerçekten “İngilizce Öğrenmek İçin” kelime bilgisine sahip olmak istiyorsanız, belirlediğiniz kelimeleri İngilizce cümlelerin içerisinde farklı kombinasyonlarda sürekli kullanmalısınız. Yani işin püf nokası, “kullanmalısınız!” Örnek vermek gerekirse Türkçe’de hiç kullanmadığınız kelimeleri düşünün. Büyük olasılıkla, bir kelimeyi ne kadar az kullandıysanız, onun anlamını o kadar az biliyorsunuz demektir.

2- Amerikalı’lar dahi, bu kadar tense kullanmıyor hocam!

abd

İngilizce öğrencilerinin en sık eleştirdiği şeylerden bir tanesi, tense öğrenmenin gerekliliği üzerinedir. Ancak bu oldukça yüzeysel bir yaklaşım olmakla birlikte hatalıdır. Bir dilin “zaman” yapılarını tam anlamıyla öğrenmeden, o dilde akıcı ve anlaşılabilir konuşmanız deyim yerinde ise mümkün değildir. Bu yüzden, bu dersleri eleştirmeden önce, kendinize şu soruyu sormalısınız; Türkçe’de zaman belirten ekleri öğrenmeden, Türkçe konuşulabilir mi? Asla. Belki de “ben var gitmek” gibi bir Türkçe’niz olabilir ancak kesinlikle o dili öğrenmiş sayılmazsınız.

3- Hata Yapmaktan Korkmak

Yine en çok biz Türkler’de rastlanılan bir eylem daha, kusursuz konuşamadığını bilen kişilerin susmayı tercih etmeleri. Bir dili öğrenme sürecinde hata yapmadan konuşabilmeniz olanaksızdır. Bu yüzden susmayı tercih etmeniz, dil öğrenirken kendinize yaptığınız en büyük kötülüklerden bir tanesidir. Ayrıca dışarıda iyi İngilice bilen kişiler tarafından alay konusu olacağınız korkusu da taşıyor olabilirsiniz ancak, bu bir yabancı için komik bir durum değildir. Örnek olarak Fatih Terim’in bir ingilizce konuşması, hemen hemen tüm Türk’ler tarafından alay konusu olmuştur. Fatih Terim’in bu videosunu bir İngiliz arkadaşıma izletmiştim. Videoyu izlerken gülmekten kırılacağını, Terim’in yaptığı hataları düzelteceğini düşünmüştüm. Videoyu açtığımız andan itibaren arkadaşımın yüzünde bir tebessüm dahi oluşmadı. Ona niçin gülmediğini, oldukça komik bir İngilizce konuşma çabası olduğunu söylediğimde; “bence anlatmak istediğini anlatmış, komik bir durum yok” diye karşılık vermişti. O günden sonra bu gibi durumları sadece biz Türk’lerin çok fazla abarttığını ve alay malzemesi olarak kullandığını fark etmiştim. Eğer Fatih Terim’in o İngilizce konuşmasına, “İngilizler dahi” gülmüyorsa, korkmayın! Konuşmaktan, hata yapmaktan asla korkmayın!

4- Altyazılı İzlerim, Kendiliğinden Gelişir!

ingilizce diyaloglar

 

Yine en kolay İngilizce öğrenme yöntemi olarak bilinen altyazılı filmler ve diziler, zannetiğiniz kadar faydalı değillerdir. Elbette faydalı tarafları olsa da, hiçbir İngilizce dil bilgisi eğitimi almamış, kalıplar, tenseler ve kelime birikimini toplamamış insanların sadece altyazılı dizi, film izleyerek İngilizce öğrenmesi çok zordur. Ayrıca aşağıda çıkan Türkçe altyazı, sizin filmdeki İngilizce konuşmaları anlamlandırma kapasitenizi ciddi ölçekte düşürmektedir. Çünkü beyniniz, zaten anladığınız daha kolay bir aracı (altyazıyı) tercih etmekte ve ona ağırlık vermektedir. Filmin ilerleyen dakikalarında resmen duyan bir sağıra dönüşürsünüz. Çok zor ve kompleks cümlelerden oluşan türkçe altyazılı filmler izlemek yerine, seviyenize göre seçeceğiniz İngilizce Dublaj ve İngilizce Altyazılı şekilde izlemeniz, en az 10 kat daha faydalı olacaktır. Çünkü bu şekilde hem bir kelimenin yazımını, hem telaffuzunu öğrenecek, aynı zamanda konuşmaları anlamak için beyninizin ayrı bir çaba gösterdiğine şahit olacaksınız. Ancak bir yapıtı hem ingilizce sesli hem de ingilizce altyazılı anlayabilmek için, seviyenize göre videolar izlemenizde fayda var. Eğer başlangıç seviyesinde bir İngilizce’ye sahipseniz, zor seviyede film ve dizilere asla başlamamalı, motivasyonunuzu düşürmemelisiniz.

5- Yurtdışına Çıksam, Hemen Öğrenirim!

yurtdisi

Yine en sık yapılan yanlışlardan bir tanesi de, henüz başlangıç seviyesinde olunmasına rağmen, alelacele İngilizce konuşulan bir ülkeye gitme isteğidir. Her ne kadar bu durum İngilizce’nizi iyi oranda geliştirmenize olanak verse de, başlangıç zamanlarında gerekli değildir. Çünkü İngilizce, başlangıç seviyesinde oldukça kolaydır ve kısa zamanda hızlı yol alabilmenize olanak veren bir dildir. Bu süreyi grammar bilgisi öğrenmek ve bol pratik yapmakla geçirin. Yurtdışına da çıksanız, başlangıç zamanlarında aynı hızla ilerlersiniz. Bu yüzden önce kendinize sağlam bir temel yapıp, ondan sonra yurt dışına çıkın. Bunun size faydası inanın çok daha fazla olacaktır. Hem orta-ileri seviye İngilizce’ye sahip olduğunuz için daha eğlenceli ve verimli bir yurt dışı deneyimi yaşayacak, hem de Türkiye’de bulunduğunuz süreçteki edindiğiniz tüm İngilizce bilginizi orada kullanmanın keyfine varacaksınız. Bununla birlikte bu durum, sizin için daha ekonomik olacaktır. Henüz başlangıç seviyesinde yurtdışına çıkıp, 3-6 ay sonra geri geldiğinizde İngilizce’yi yalayıp yutmuş olmayacaksınız ve tekrar çıkma ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu da ekonomik açıdan sizi olumsuz etkileyecektir.

 

Unutmayınki İngilizce, dünyanın en kolay dillerinden bir tanesidir. Ancak yapısı gereği Türkçe’den oldukça farklı olduğu için gözünüzü korkutabilir. Bu durum asla motivasyonunuzu düşürmesin çünkü İngilizce’den çok daha zor bir dil, sizin ana diliniz; Türkçe! Ve şu anda bu yazıyı okuyabiliyor, sular seller gibi Türkçe konuşabiliyorsunuz. Çünkü bu dile ihtiyacınız vardı ve hep ihtiyacınız olacak. İşte İngilizce öğrenirken de, İngilizce’yi bir ihtiyaç haline getirecek şeyler yapmalısınız. Örneğin Türkçe’si olmayan ve ilginizi çeken bir alana sahip kitap okuyun. O kitabı anlamanın yolunun İngilizce’den geçtiğinin idrakına varın. Ya da bol bol metin okumanız gereken İngilizce oyunlar oynayabilirsiniz. Yine oyunu bitirmenin amacı doğrultusunda oldukça movite olacaksınız. Tabiki İngilizce’yi bir ihtiyaç olarak hissetmenin en basit yolu, yurt dışında yaşamak ya da çalışmaktır. Ancak son madde de belirttiğimiz gibi, hiçbir altyapıya sahip olmadan gitmeniz, size göründüğü kadar fayda sağlamayacaktır. O yüzden ilk önce temelinize iyi bir beton dökün, sonrasında katları çıkmaya başlayın!

İngilizce serüveniniz de başarılar dileriz! 🙂

 

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.