Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı

Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı

Monarşinin son yıllarında. Kabil’de. Beraber büyüyen iki çocuk. Emir ve Hasan. Aynı yuvayı, aynı sütanneyi paylaşsa da bu iki çocuğun yani Emir ve Hasan’ın aralarında çok ama çok yüksek uçurumlar vardır. Zengin ve ünlü bir iş adamının oğlu olan Emir, ve onun hizmetkarlığını yapan adamın oğlu Hasan. Üstüne üstlük Hasan. Oralarda pekte sevilmeyen, hoş karşılanmayan bir etnik azınlık olan Hazaralara mensup bir çocuktur.

Bu iki çocuğun birbirleriyle çakışan yolları, yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın faciasını bizlere yansıtır. Sovyetler’in Kabil’i işgali sırasında ünlü ve zengin iş adamı oğlu Emir’i de alıp California’ya kaçar. Emir bir süre sonra geçmişinden kaçtığını düşünmeye başlar. Hizmetkarlarının oğlu Hasan’nın hatırasından her şeye rağmen kopamaz da kopamaz.

Arkadaşlık, dostluk, sadakat ve ihanetin bedelini anlatan bir romandır. Oğullar ve babaları, Babaların oğullarına etkisi, sevgisi, yaptığı fedakarlıkları ve toz pembe yalanları… Bundan önce hiç ama hiç bir romanda okuyamayacağınız, anlatılmamış olan acı tarihin perde arkasını bizlere duygusal bir şekilde anlatan Uçurtma Avcısı, çok zengin bir kültüre ve de zengin güzelliğe sahip toprakların yok edilişini sırasıyla bizim önümüze seriyor.

Anlatılan alışılagelmedik bir dostluk. Ancak bir insan diğer bir insanı bu kadar sevebilir diyeceğimiz sular seller gibi akıp giden öyküsü…

Kitap: Uçurtma Avcısı

Yazar: Khaled Hosseini


Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.