Korkutarak değil sevdirerek din eğitimi kitabı

KORKUTARAK DEĞİL SEVDİREREK DİN EĞİTİMİ

Korkutarak değil sevdirerek din eğitimi kitabı

Din özellikle Müslümanlar için her zaman önemli kabul edilen ve öğretilirken de yeri geldiğinde oldukça katı davranılan bir konu olmuştur. Hatta pek çok insan din eğitimi verilirken yaşadığı zorluklar karşısında dinden soğumuştur. Yazar Hatice Kübra TONGAR, bu kitabında bu konuya güzel bir şekilde giriş yapmış ve din eğitiminin nasıl yapılması gerektiğinden bahsetmiştir.

Kitap içerisinde Kur’an’da yer alan pek çok Hadis-i Şerif’e yer verilmiş ve doğru din eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğinden bahsedilmiştir. Basitçe örnekler verilecek olursak; küçük yaştaki çocuklara oruç tutulması söylenirken hangi kelimeleri seçmeniz gerektiği, çocuğunuz oyun oynarken yanlışlıkla namaz kılan birinin önünden geçtiğinde nasıl davranmanız gerektiği gibi konular yer alıyor.

Ayrıca dini öğretirken ne gibi örnekleri vermemiz gerektiğine de değinilmiştir. Örneğin peygamberimiz Hz. Muhammed’in kaşlarını bile çatmadığına, Hz. Osman’ın engin hayâsı, Hz. Ömer’in nasıl adetli davrandığı ve Hz. Ali’nin ilmi gibi pek çok konuya değinen kitap, doğru bir şekilde dini nasıl kavrayabileceğimizi bize net bir şekilde anlatıyor.

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.