Nazi Almanyası’nı Anlatan En İyi 5 Kitap

Nazi Almanyası dönemini konu alan yüzlerce eser arasından sizin için sıkılmadan okuyabileceğiniz 5 kitabı derledik.

1- Kavgam

Kavgam

Nasyonal sosyalizm fikrinin ortaya çıkış sebeplerini ve Hitler’in tüm diktatörlüğü boyunca uyguladığı politikaların temellerini anlayabilmek için okumanız gereken en önemli kitabın “Kavgam” olduğunu düşündük. Bu yüzden listemizin ilk sırasında yer alıyor. Kitap, dili itibari ile sıkıcı bir üsluba sahip olasa da, Nazi dönemine giriş yapmak için mutlaka incelenmesi gerekiyor. Kavgam’ı okuduktan sonra yüzeysel olarak bilgi birikimini elde edip, diğer Nazi Dönemi kitaplarına geçiş yapabiliriz.


2- William L. Shirer – Nazi İmparatorluğu

Nazi İmparatorluğu

Naziler Almanyası hakkında yıllarını vermiş William L. Shirer’in bu eserini listemize koymazsak büyük bir ayıp ederdik. Toplam 3 ciltten oluşan bu seri, Hitler Almanyasının doğuşu, yükselişi ve yıkılışını konu alıyor. Tarih kitaplarının genel bir problemi olan “sıkıcılık” bu seride kesinlikle yer almıyor. Rasih Güran’ın başarılı çevirisi ile gayet akıcı ve anlaşılır bir eser sizleri bekliyor. Bu seriyi okumayı tamamladıktan sonra, Nazi Almanyası ile ilgili bilgisel tatmine ulaşmış hissedebilirsiniz. Ancak listemizde yer alan diğer kitapları görmezden gelmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz.


3- Chris McNab – Hitler’in Ordusu

hitlerin ordusu

1939 ve 40’lardaki başarılı, bol zaferli yıllarından, 1945 yılına kadar uzanan felaketin hikayesi … Hitler’in ordusuna, mühimmat ve teçhizatına büyüteçle bakılmış, Wehrmacht’ın tüm detayları görsellerle zenginleştirilmiş elinizden düşüremeyeceğiniz 424 sayfalık bir eser. Dönemine göre tanrılaştırılan Wehrmacht’ın, aslında ne kadar sınırlı imkanlarla çarpıştığını gözler önüne seriyor. Kesinlikle okumanız gerekenler listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.


4- Kuter Çelen – Rommel

rommel

Alman ordusunun en meşhur generali Rommel’i anlatan müthiş bir yapıt. Çöl tilkisi lakabı ile Afrika’da nâm salmış, müttefiklerin baş edemediği kumandan. Nazi Tarihi ile ilgilenenlerin kesinlikle tanıması gerektiğini düşünüp, listemizin 4. sırasına aldık.


5- Schindler’in Listesi

schinlerin listesi

Birazda roman …

Aynı zamanda filmi de çekilen bu yapıtın en önemli özelliği, olayların gerçek belgelere dayandırılarak anlatılması. Tabiki bu romanı okumadan önce 2. dünya savaşı veya Nazi’ler hakkında yüzeysel de olsa, biraz bilgi birikimine ihtiyacınız var. Kitabın içerisindeki karakterlerin hepsi nazi dönemini gerçekten yaşamış insanlardan oluşuyor. Genç bir iş adamı olan Oscar Shindler’in, o dönemin yahudilerini soykırımdan kurtarmak için yaptığı fedakârlıkları konu alıyor. Kitabın ismindeki “liste” Oscar’ın yaşatabileceği yahudilerin isimlerinin bulunduğu listedir. Thomas Keneally’ın birebir röportaj ve belgelere dayandırarak anlattığı bu efsane yapıtı tüm nazi dönemiyle ilgilenen okuyucular için listemize dahil ettik.

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.