Paulo Coelho – Simyacı

Paulo Coelho - Simyacı

Bu kitap, dünyaca bilinen Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun üçüncü romanıdır. İlk çıktığı zamanlardan bu zamana kadar Türkiye’de de çok sevildi, çok okundu, çok övüldü, “Simyacı” adlı bu eser. Bu muhteşem eser Doğu klasiği olan Mevlana’nın ünlü mü ünlü Mesnevi’sinin içinde yer alan ufak bir hikayeden yola çıkılmıştır. Yüreğinde çocukluğunun çırpınışları olan insanlar vardır. İşte bu roman tam olarak onlar için “klasik” yapıt haline gelmiştir.

Bu roman, İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerine gidip hazinesini bulmaya çalışan Endülüslü çoban Santiago’nun hayatının bir öyküsüdür. Aynı zamanda da bir “nasihatname”; “Yazgına nasıl sahip çıkacaksın? Nasıl kurmayı düşünüyorsun mutluluğunu?” gibi gibi sorulara cevaplar arayan bir hayat ve ahlak kılavuzu. Mistik mi mistik bir peri masalını andıran bu muhteşem eserin, dünyanın her tarafında, dört bir yanında sevilmesinin,beğenilmesinin gizi, şüphesiz kılavuzluk niteliğindendir.

Şuan makalesini yazdığım “Simyacı” kitabını okumak, bütün insanlık daha uykudayken şafak vakti yatağınızdan kalkıp, güneşin o muhteşem doğuşunu izlemeye benzer.

Kitap: Simyacı

Yazar: Paulo Coelho

Sayfa: 259(pdf) – 256(epub)

 

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.