Türkler – Araplar, Yahudiler

Türkler – Araplar, Yahudiler


Günümüzün Türk tarihçilerinden ve siyasetçilerinden olan Yılmaz Öztuna, bu defa da yaşanan Ortadoğu problemlerini ele alıyor.
20 Eylül 1930 yılında İstanbul’da doğan Öztuna, tarih ve siyasetin yanı sıra müzikle de ilgilenen bir sanatçıydı.
Son olarak yazdığı ‘’Türkler-Araplar, Yahudiler’’ adlı eserinde de, günümüzde bile hala yaşanmaya devam eden Ortadoğu problemlerine değinmiş.
Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra Ortadoğu kesiminde belli başlı problemler çıkmaya devam ediyor. Filistin Devleti’nin günümüzdeki kadersizliğini çok önceden ortaya koymayı başaran Öztuna, aynı zamanda ölümsüz nitelikle bir eser ortaya çıkarmış.
Yaşanan problemler ve son olaylar nedeniyle de Türkiye, büyük bir çıkmaza girerek Ortadoğu problemine dahil oluyor. Tabii ki bu olaylar, Osmanlı Devleti’nin bitiminden itibaren başlıyor ve günümüze kadar da uzanıyor. Yılmaz Öztuna, kitabı çok önceden çıkarmış olsa da ilerde meydana gelecek şeyleri az çok tahmin etmiş gibi görünüyor.
Ölümsüz eserin yazarı Yılmaz Öztuna, 9 Şubat 2012 tarihinde hayata gözlerini yumarak Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir. Aynı zamanda yurt dışı hayatını da gözlemleme şansı bulan yazar, 1950 yılının Eylül ayında Fransa’ya ayak basmıştır.

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.