Vakıf pdf oku

Vakıf Isaac Asimov pdf epub oku


1941 yılında yazarlık hayatına başlayan Isaac Asimov, aynı zamanda önemli bir bilim insanıdır. Yazar olmasından dolayı tarihi kitapları ve yazıları sıkça takip eden Asimov, Edward Gibbon’un kaleminden çıkan ‘’Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’’ kitabından oldukça etkilenmiştir.
Tarihi konulara hayatının büyük bölümüde yer veren Asimov, yıllarca raflardan düşmeyecek bir eser ortaya çıkardı ve başarılı eserinin ismini de ‘’Vakıf’’ olarak belirledi.
Kitap içeriğine baktığımız zaman Asimov, galaktik imparatorlukların çöküşü, feodalizmin yeniden dönüşü ve ikinci galaktik imparatorluk döneminin güvenilir bir ortama sahip olduğunu konu almıştır. İkinci ve güvenilir bir dönemden, geçmiş dönemlere geniş bir açıyla bakmayı başaran yazar Asimov, kendi bakış açısını yalın bir biçimde okuyucularına sunmayı hedeflemiştir.
Kendi düşünceleriyle gerçekleri kaleme almaya çalışan Asimov, ortaya çıkardığı Vakıf eseriyle birlikte, ‘’Tarih tahminlere dayanabilir mi?’’, ‘’Toplum nasıl yönetilmelidir?’’ ve ‘’İmparatorluklar nasıl yükselir ve nasıl çöker?’’ sorularını sorarak eser içerisinde bu sorulara da yeterli sebepleri göstererek yalın ve açık cevaplar vermiştir.

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.