Yabancı epub oku

YABANCI

Yabancı epub oku

1913-1960 seneleri arasında yaşamış olan Albert Camus’un en çok tanınan ve en çok yabancı dile çevrilmiş olan eseri olan Yabancı, okuyucuya oldukça güzel bir hikâye sunmaktadır. Bu yapıt aynı zamanda gizemli yönleriyle de dikkat çekmektedir.  Konusu itibariyle de farklı olması ve yazıldığı tarihe göre oldukça üstün öğeleri içerisinde barındırması da dikkat çekmektedir.

Yabancı Meursault isimli bir kişinin hayatını anlatan bir hikâyedir. Meursault bir kahraman ya da bir simge değildir, o sadece ölümün egemen olduğu bir varlıktır ve düzensizlik içerisinde yaşamaktadır. Kısacası o yabancı bir kişiden başka biri değildir. Kayıtsız davranışları, edilgen hareketleri gerçekliği arama yolunda sergilediği dışa vurumdur. O gücünü içerisinde bulundurduğu trajediye borçludur. Hayatı boyunca toplumsal dünya içerisindeki çatışmayı anlamaya çalışmıştır.

Albert Camus bu eseriyle insanları sevmenin ne kadar önemli olduğunu okuyucusuna geçirmeyi başarmış ender bir yazardır. Öyle ki günümüzde dahi onu seven ve onun eserlerini takip eden kişi sayısı oldukça fazladır. Albert Camus’u anlamak için ilk olarak Yabancı’dan başlamak çok doğru bir karar olacaktır.

 

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.