Yuval Noah Harari – Homo Deus

Sapiens eseri ile insanoğlunun yaşadığı gezegene hangi yöntemler ile hakim olabildiğini anlatan Yuval Noah Harari, Homo Deus kitabında da etkileyici tahmin ve öngörüleri ile yarınımıza bir bakış atıyor. İnsanoğlunun sonsuzluk, tatminkârlık, mutlak huzur ve varlık ile ilgili problemlerini bilimin ışığında ve tarihsel verileri ele alarak inceliyor. İnsan ırkının başka bir türe, evrimin bir sonraki basamağı olarak öngördüğü Homo Deus’a ulaştığı bir gelecek hayal ediyor.

Başlangıçta pek bir önemsiz görünen Homo Sapiens, tanrılar makâmına varmak uğruna, kendi varlığını mı tehlikeye atıyor?

Homo Sapiens niçin bu zamana kadar koca kainatın kendi çevreside döndüğüne ve kendi için var edildiğine inandı?

Bu inanç, basit günlük hayatı, sanatsal yapıtları ve derinlerde saklanmış arzularımızı hangi yönde etkiliyor?

Tarih sahnesinde eşine rastlanmamış başarılar kazanmamıza rağmen, mutluluk istatiğimizde niçin gözle görülen bir sıçrama yaşanmadı?

Herşeyi temellendirmek uğruna yapılması gerekli olan yegâne şey, geçmişimizi incelemek ve Homo Sapiens’in gerçekte ne olduğunu, hümanistliğin niçin gezegenimizi yönlendiren bir inanç durumunda olmasını ve bu hümanizm ütopyasını somutlaştırmak uğruna insanlık kendi bitişini nasıl hızlandıracağını gözlemlemektir. İşte elinizdeki eserin esas problemi tam olarak budur.

Okuduğunuzda size farklı bakış açıları kazandıracak ve şaşkınlık içerisinde bildiğiniz bazı doğruları tekrardan gözden geçirmenizi sağlacak bir kitap. Kendinizi daha önce aklınıza hiç gelmeyen insanlık problemlerini düşünürken bulabilir, ve bu problemlere çözüm bulmak için, bugüne kadar doğru kabul ettiğiniz tüm kaynakları değiştirmeyi planlayabilirsiniz. -The Guardian

Kitap: Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

Yazar: Yuval Noah Harari

Yorum Ekle

Required fields are marked *. Your email address will not be published.